הבלוג שלנו

משחות השיניים המלבינות

שיטות מניעה והגיינת הפה 2016 דצמבר 13

תגובות

תגובות()

משחות השיניים המלבינות, שנחשבו פעם למותרות עקב מחירן הגבוה, הן היום חלק בלתי נפרד משגרת הטיפול בשיניים אצל רבים. זהו עסק רווחי שחזויה לו צמיחה רבה, גם אם את תוצאות ההלבנה לא כל כך קל לראות.

אבל מה הופך משחת שיניים רגילה למשחה מלבינה? 
למעשה מדובר בשני רכיבים עיקריים – חומר מלבין כגון קרבמיד פרוקסיד
או סודיום טריפוליפוספט, בתוספת של חומר שוחק כגון סיליקה (או קלציום קרבונט או דיקלציום פוספט). בדרך כלל זוכה לכל הקרדיט החומר המלבין, אבל את מרבית העבודה עושות בעצם חתיכות הסיליקה הזעירות.

השפעתם של החומרים המלבינים כגון קרבמיד פרוקסיד על גוון השיניים תלויה בדרך כלל בריכוז החומר ובזמן המגע עם פני השטח, אבל מכיוון שריכוז החומרים המלבינים במשחות השיניים נמוך מאוד, וכל צחצוח אורך רק מספר שניות או דקות, אין לחומר די זמן לבוא במגע עם פני השן ולגרום לתגובה הכימית.

מה שלמעשה מסיר את הכתמים מעל פני השיניים הוא השחיקה, והחומרים דמויי-הסיליקה שמכילות משחות השיניים המלבינות הם האחראים לה. כיום בעצם מסירות כל משחות השיניים את הכתמים מפני השטח, ואילו משחות השיניים המלבינות מכילות שילובים חזקים יותר של חומרי שחיקה ולפיכך פועלות מהר יותר, כך שניתן לראות את התוצאות מהר יותר.

הסכנות האפשריות בשימוש במשחות שיניים מלבינות

באיזה שלב הופכת פעולת השחיקה של משחת השיניים המלבינה למסוכנת? כאן מתחיל העסק להיות מעניין. בעת שחתיכות הסיליקה הזעירות משפשפות ומסירות את הכתמים מעל פני השיניים, הן עשויות גם להסיר מעט מאמייל השן. יש רופאי שיניים המתחילים לחשוש, ששימוש ארוך טווח במשחות שיניים שוחקות במיוחד יביא לבסוף להיחלשותו של אמייל השן, עד כדי כך שרובד החיידקים יתחיל לפגוע בשיניים עצמן.

כיצד תדעו עד כמה משחת השיניים שלכם שוחקת?

האגודה האמריקנית לרפואת שיניים בודקת את הרכבן של משחות השיניים המסחריות בארה"ב ומדרגת אותן לפי "מדד שחיקה", או באנגלית "Relative Dentin Abrasivity" (RDA). האגודה מאשרת לשימוש כל משחה שזכתה לדירוג 250 או פחות, ואילו במנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) מעדיפים משחות שדירוגן נמוך יותר מ-200. אם אינכם יודעים מה ה-RDA של משחת השיניים המלבינה שבה אתם משתמשים, תוכלו לברר זאת על ידי פנייה לחברה לפי המידע המופיע על האריזה או על שפופרת המשחה. בטבלה הבאה מדורגות משחות השיניים המסחריות על פי ה-RDA שלהן.

אבל שוב, רופאי שיניים רבים אינם סומכים לגמרי על שיטת ה-RDA כמדד לבטיחותן של משחות השיניים. במקרים רבים לא נערכו מחקרים ארוכי טווח לאורך מספר שנים (מאחר שתחום הלבנת השיניים הוא נושא יחסית חדש למחקר), ולא חסרים מקרים של שימוש מופרז במוצרים מלבינים בקרב מי שמתאווים לחיוך הלבן ביותר שניתן להשיג.כיצד תדעו אם אתם דואגים גם לבריאות השיניים ולא רק למראן היפה?


שמרו על כללי הבסיס הבאים ובקרו את רופא השיניים באופן סדיר:

  1. שימוש לסירוגין – השתמשו לסירוגין במשחות מלבינות ובמשחות רגילות. אינכם זקוקים למשחה מלבינה מדי יום ביומו – בכל חודש תנו לאמייל שלכם לנוח כמה ימים עם משחת שיניים עדינה יותר.
  2. חפשו את תו התקן של האגודה האמריקנית לרפואת שיניים – כך תדעו שמשחת השיניים נבדקה בידי בעלי מקצוע מורשים.
  3. השתמשו במשחה המכילה חומרים המסייעים בבניית מינרל השן חומרים חדישים המכילים מינרלים שהם אבני הבניין של השן ,מסייעים בבנייה של אמייל חזק המספק הגנה נוספת אצל אנשים המלבינים את שיניהם.
  4. אל תגזימו בשחיקה – אם יש לכם שיניים רגישות בחרו במשחת שיניים בעלת RDA נמוך יותר.

תגובות

תגובות

חשוב לדעת