טיפולי שיניים ובריאות הפה בזמן הריון

בזמן ההריון מתרחשים שינויים רבים בגוף. השינויים ההורמונאליים מלווים לרוב גם בנטייה מוגברת לדלקות חניכיים והחמרה של בעיות שיניים קיימות. דלקות החניכיים יתבטאו בדימום בזמן צחצוח שיניים או שימוש בחוט דנטלי, מלווים ברגישות בחניכיים. זיהומים ודלקות בחלל הפה ובחניכיים נמצאו כקשורים ללידה מוקדמת.

iחשוב לדעת, שהרכב החיידקים שבחלל הפה של האם הוא זה שיקבע את הרכב החיידקים שיתפתח אצל התינוק לאחר הלידה, כך שחיידקי עששת או חיידקים הגורמים למחלות חניכיים יעברו לתינוק ויכתיבו את בריאות השיניים שלו להמשך חייו.

אמלגם וכספית בנשים הרות

i

מחקרים רבים הוכיחו כי רמת הכספית בחבל הטבור עולה ככל שמספר סתימות האמלגם בפה האם גבוה, ומספר מחקרים קשרו תופעה זו של העברת הכספית לעובר לאוטיזם והפרעות התפתחותיות של הילוד.

אם הינך מתכננת הריון, אנו ממליצים על החלפת סתימות האמלגם בצורה בטוחה לפני כניסתך להריון. לאחר מכן, על אף שהחלפת האמלגם במרפאתנו מתבצעת בתהליך בטוח המונע את חשיפתך לכספית, אנו ממליצים לדחות טיפולים יזומים לתקופה שאחר הלידה וההנקה.
אולם, אם יש צורך מיידי בטיפול בשן בה קיימת סתימת אמלגם ישנה (עקב שבר בשן, כאבים וכיו"ב) – חשוב לבצע טיפול זה במרפאה המתמחה בכך ומקפידה להשתמש בציוד מיוחד המונע חשיפת העובר לכספית, שכן זו עוברת דרך השליה ולה השפעות מזיקות על התפתחות העובר.

מה מומלץ לעשות בזמן ההריון?

אם הינך מתכננת הריון בתקופה הקרובה – רצוי לבצע צילומי שיניים לפני תחילת ההריון ולסיים את הטיפולים לפני כן, אם ניתן.

במהלך ההיריון המשיכי לבקר אצל רופא השיניים שלך לבדיקות שגרתיות ולניקוי אבנית. טיפול מונע הוא בטוח ומומלץ בתקופת ההיריון, ולעומת זאת סטרס וכאבים עלולים לגרום לעובר שלך יותר נזק מאשר טיפול שיניים שגרתי. לכן, לא כדאי להזניח או לדחות דברים לתקופה שלאחר הלידה מבלי להיוועץ לפני כן עם רופא השיניים שלך.

אם את צריכה לבצע טיפולי שיניים בזמן ההיריון, הזמן האידיאלי לכך הוא במהלך שליש ההיריון השני.
טיפולים יזומים שניתן לדחות לאחריה הריון כגון הלבנת שיניים והחלפת אמלגם – עדיף לדחות לתקופה שלאחר הלידה וההנקה.

למניעת דלקות חניכיים, כדאי להגיע לביקורים תכופים אצל השיננית לצורך ניקוי שיניים והסרת אבנית (במידת הצורך – אחת ל3 חודשים), להקפיד על צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי. כדאי גם להתייעץ עם רופא, להגיע לבדיקות שגרתיות ולשלב שימוש בתכשירים שונים (משחות שיניים, מי פה) שיוכלו להקל בתקופה זו.

כדאי לדעת, שעל מנת לצמצם את העברת חיידקי העששת לתינוק לאחר הלידה, מומלץ להשתמש במסטיקים וסוכריות המכילים תחליף סוכר בשם קסיליטול (XYLITOL). הקסיליטול בטוח לשימוש בזמן ההריון וההנקה, ומעכב באופן פעיל התפתחות חיידקים בחלל הפה של האם, כך שפחות חיידקים מזיקים עוברים גם לתינוק, והוא מפתח הרכב חיידקים בריא יותר. לכן, הוא מומלץ לשימוש במיוחד בשליש השלישי ובמהלך ההנקה.

לקריאה נוספת על קסיליטול: http://www.proxylitol.com

צילומי רנטגן בהריון

צילומי רנטגן שגרתיים לא מבוצעים במהלך ההריון, אך כאשר יש צורך בטיפול חירום עקב כאב, ונדרש צילום לצורך אבחנה, מבצעים את מספר הצילומים המינימלי המתחייב לצורך הטיפול, ומקפידים להשתמש בסינר חוסם-קרינה, אשר מצמצם את החשיפה לקרני הרנטגן לך ולעובר.

טיפולי שיניים בזמן ההריון

מאמרים מדעיים בנושא זה

1

Hasegawa K et al Associations between systemic status, periodontal status, serum cytokine levels, and delivery outcomes in pregnant women with a diagnosis of threatened premature labntor. Journal of Periodontology

December 2003, Vol. 74, No. 12, Pages 1764-1770

2

Klinger A1, Hain B, Yaffe H, Schonberger O. Periodontal status of males attending an in vitro fertilization clinic.

J Clin Periodontol. 2011 Jun;38(6):542-6. doi: 10.1111/j.1600-051X.2011.01720.x. Epub 2011 Mar 28.

3

Nwhator SO1, Umeizudike KA2, Ayanbadejo PO3, Opeodu OI4, Olamijulo JA5, Sorsa T6.

Another reason for impeccable oral hygiene: oral hygiene-sperm count link. J Contemp Dent Pract. 2014 May 1;15(3):352-8.

4

Nwhator S1, Opeodu O2, Ayanbadejo P3 et al. Could periodontitis affect time to conception?

Ann Med Health Sci Res. 2014 Sep;4(5):817-22. doi: 10.4103/2141-9248.141567.

5

Moimaz SA1, Rocha NB1,2, Garbin AJ1, Garbin CA1, Saliba O1. Influence of oral health on quality of life in pregnant women.

Acta Odontol Latinoam. 2016 Sep;29(2):186-193.

6

Armitage GC. Bi-directional relationship between pregnancy and periodontal disease.

Periodontol 2000. 2013 Feb;61(1):160-76.

7

Palkovicova L1, Ursinyova M, Masanova V, Yu Z, Hertz-Picciotto I. Maternal amalgam dental fillings as the source of mercury exposure in developing fetus and newborn.

J Expo Sci Environ Epidemiol. 2008 May;18(3):326-31. Epub 2007 Sep 12.