הבלוג שלנו

איך לעצור התפתחות חורים בשיניים ולהחזיר את הגלגל לאחור – חלק ראשון

חדשנות ברפואת שיניים 2016 דצמבר 13

תגובות

תגובות()

על מנת להבין את התהליכים הגורמים להיווצרות חורים בשיניים, דמיינו את התמונה הבאה:

בכל רגע נתון מתנהל משחק מיקרוסקופי של "משיכת חבל" על פני שטח השיניים שלנו. מצד אחד – "נבחרת הדהמינרלזציה demineralization", ששחקניה שואפים "למשוך" את המינרלים המרכיבים את השן ולגרום לחורים. מצד שני – "נבחרת הרהמינרליציה re-mineralization" ששואפת לבנות מחדש את השן ולהחזיר לה את המינרלים שאבדו לה. האנלוגיה הזו אולי נשמעת פשטנית, אבל היא מתארת באופן מוחשי את המצב המתרחש בפינו יום-יום, שעה-שעה, ברמה המיקרוסקופית.

המודל המסורתי המתאר "חורים" בשיניים נקרא "המשולש של קייס", ולפיו על מנת שיתקיימו חורים בשיניים יש צורך בשילוב של 3 גורמים: 1. המאכסן (השיניים) 2. המיקרו-פלורה (החיידקים) 3. התזונה (הסוכר). גישה זו מנסה, באופן פשוט, להסביר משהו הרבה יותר מורכב. בעולם הרפואה הביולוגי העכשווי, אנחנו רואים במחלת העששת מחלה מולטיפקטוריאלית, כלומר כזו הנגרמת משילוב של משתנים רבים נוספים. הטעות הראשונה העולה מהמודל הישן, היא שהיא מתמקדת בתחום מאוד צר – רק במה שקורה בפה. בגישה המודרנית, אסור לנו לשכוח שבריאות הפה קשורה לבריאות הכללית של הגוף, ולפיכך גם מושפעת ממנה באותה מידה.

נתחיל במסע לחקר החורים, תוך התחשבות הן בבריאות הפה והן בבריאות הכללית, בתקווה שנוכל ליצור מודל יותר אפקטיבי שמתייחס הן לגורמים המקומיים (הפה) והן לגורמים הגלובליים (הגוף).

כך נוכל להבין את כלל השחקנים ב"משחק משיכת החבל":

  • הכימיה – קיים משחק תמידי של על פני שטח השן, בעיקר של מינרלים כדוגמת סידן ופוספט. מינרלים אלה "יוצאים" ו"נכנסים" כאבני בניין מפני שטח השן, כל הזמן. יציאתם מעודדת היווצרות חורים, וכניסתם מעודדת בנייה והתחדשות.
  • החומציות –pH – מדידה של רמת החומציות עוזרת לנו לאפיין את הסביבה בה נמצאת השן על מנת לקבוע מיהו הצד המנצח, כלומר מהו כיוון תנועת המינרלים הנ"ל.
  • הביולוגיה – השחקן המשמעותי ביותר השולט בתחלופת המינרלים, אלה החיידקים. בניגוד למיתוס הקיים, לא כל החיידקים הם רעים, יש כאלה שעוזרים לנו לשמור על בריאות הפה. חשוב שנדע לשמור על איזון בין החיידקים הטובים והרעים, כלומר להיות "מנצחים" על הסימפוניה שבפינו.
  • "הרוטב הסודי" הרוק לרוק יש תפקיד קריטי בתהליך הרה-מינרלזיציה, והוא זה שלמעשה קובע את חוקי המשחק. אם נדע למקסם את יכולות הרוק, הוא עשוי להיות הקלף המנצח שלנו.
  • חומר השן (הזגוגית/אמייל) השן היא חומר חי, ובה תעלות עצבים, כלי דם ותנועת נוזלים. תכונה זו יכולה להפוך את השן לכמעט בלתי חדירה לחיידקים או לחילופין להאיץ באופן ניכר את התקדמות העששת.
  • התזונה התזונה היא חרב פיפיות, שיכולה גם לגרום לחורים, אך גם למנוע אותם.
  • הפלואוריד השפעתו של הפלואוריד על השיניים ידועה, אך אם יש לפלואוריד מקום בגישה הביולוגית למניעת חורים? על כך נדון בסדרת כתבות זו.
  • חומרים פעילים במוצרים דנטליים חומרים שנמצאים במשחות שיניים ומי פה לדוגמה, עלולים להכריע את הכף במשחק. נלמדכם בנוסף, כיצד להכין אבקה שתעזור לבניה מחדש של השן.

  בסוף הקריאה, תוכלו לקבל תמונה מאוד ברורה של תהליכי המשחק, ולתכנן את המהלכים שלכם בהתאם, במטרה לעזור לכם ולמשפחתכם להיות נקיים מעששת.

במאמר הבא בסדרה זו נלמד ממה עשויה השן וכיצד לעצור שני גורמים מרכזיים של דה-מינרליזציה.

תגובות

תגובות

חשוב לדעת